….evangélikus volt..? Meg Kossuth Lajos is. Jó erre gondolnunk ma, nemzeti ünnepünkön!
Sopront, jelenlegi lakhelyemet, és Mezőberényt, szülővárosomat, összeköti Petőfi Sándor neve. (Vajon hány tepülés van, amely nem vallja magáénak a nemzet költőjét..?) Ez a kép itt Orlai Petrics Soma: Petőfi Mezőberényben című festménye.
Orlai, a magyar történelmi arcképfestészet úttörője, unokatestvére volt a költőnek, az ő családjánál vendégeskedett többször is Mezőberényben.
Pedig csak soproni diákként ismerte meg, mikor a szünidőt Ostffyasszonyfán, Salkovics Pétereknél töltötték mindketten. Idősebb Salkovics Péter testvére volt annak a Salkovics Mihálynak, aki vétkes volt Petőfi apjának, Petrovics Mihálynak a tönkretételében.
Életre szóló barátság köttetett ezen a nyáron!
Azonban elérkezett a szünidő vége, ifjabb Salkovics Péterre és Petrics Somára várt a soproni iskola, a nagybácsi úgy döntött, Sándornak adni kell néhány forintot, és útjára bocsájtani. Úgy vélte, a szünidei ellátással jóvátette azt, amit egy másik Salkovics követett el a család ellen. Sándor elkeseredett, bánatában beállt katonának Sopronba…
Pedig hát nem volt egy katonás alkat… Keserű is volt számára katonáskodás! Mégis csatlakozott, jóval később – már a szabadságharc vezéralakja, lánglelkű költőjeként - Bem tábornok seregéhez, mert úgy érezte, így marad hű önmagához.
Mezőberényből indult utolsó útjára. A Körös hídjánál emléktábla hirdeti: Itt volt a régi rév, ahol 1849. július 18-án Petőfi Sándor átkelt a Körösön, hogy Bem tábornok erdélyi seregéhez csatlakozzék. „Ekkor hagyta el költőnk örökre ábrándjainak hazáját, az általa sokszor megénekelt Alföldet…” (Orlai).
Ma őt is ünnepeljük!
Tegnap este a Párizsi Magyar Intézetben voltunk az ünnepi fogadáson. A műsorban szerepelt Hegedűs D. Géza színművész úr, aki Petőfi, Arany, Vörösmarty és Ady verseket adott elő. Többek között elhangzott a Szörnyű idő című költemény is, amelynél a művész megemlítette, hogy a költő ezt Mezőberényben írta (a többinél nem mondta).
VálaszTörlésTörténelmi pillanatot éltünk át, miszerint Mezőberény neve még szerintünk soha nem hangzott el a Magyar Intézetben, de éppen itt volt az ideje. A végén odamentünk a művészhez és bemutatkoztunk, mint a teremben lévő egyetlen mezőberényiek (ketten). Kölcsönösen örültünk a találkozásnak és nagyon szimpatikus vonás, hogy Hegedűs D. Géza sokat tudott Petőfi berényi kapcsolatairól. A Németh László: Petőfi Mezőberényben című darabban is játszott.
K.M.
Kedves KM!
VálaszTörlésJó volt olvasni soraidat, és jó volt érezni, hogy ugyanaz az áramkör köti össze Mezőberényt és Sopront, Mezőberényt és Párizst...